Trencsn Kr.u. 1708 augusztus 3. |
Jmagam |
2006.02.22. 19:16 |
1708 tavaszn Rkczi haderejt Egerben ksztette fel az elkvetkezend v hadjrataira. Az volt a terve, hogy elit hadseregt a szilziai hatrra veznyli s felveszi az sszekttetst a porosz trnrkssel, akit magyar kirlynak sznt. Tervt egyelre mg Bercsnyinek sem rulta el. Az ismt fvezrr kinevezett Heister rteslve a kurucok csapatmozgsairl, Plffy csapataival egyeslve a Csallkzbe vonult s Viardot is csatlakozsra utastotta.
|
A blenheimi csata 1704 augusztus 13 |
Jmagam |
2006.01.11. 15:53 |
1. A hbor okai s elzmnyei
IV. Flp halla (1665) utn a spanyol trnt egyetlen beteges fia, II. Kroly (1665-1700) rklte. Br a Spanyol birodalom mr vtizedek ta nem szmtott nagyhatalomnak, nagy kiterjedse s jvedelmei miatt mgis jelents llamalakulatnak kell tekintennk. A birodalom a vilg szmos pontjn rendelkezett birtokokkal. Amerikban Florida, Mexik, Panama, a szigetvilg, Guayana, valamint a portuglok rvn Brazlia tartozott a korona al. Tovbbi birtokaik voltak a Csendes-cenon a Philippinek, az Atlantin pedig a Kanri-szigeteket birtokoltk. Eurpban az ibriai flszigeten kvl vk volt Miln, Npoly, Szardnia, Sziclia, a Baleri-szigetek, s Spanyol Nmetalfld is. Tovbb ellenrzsk alatt tarthattk a fontos tengeri szorosokat (Gibraltr, angliai). II. Kroly. Mint mr emltettem igen beteges ember volt, nem lehetett tudni mikor hal meg. Az eurpai nagyhatalmak, mindegyike rdekelt volt abban, hogy a spanyol kirly halla esetn ki rkli orszgt.
Franciaorszg s Ausztria kzvetlenl a terletekre tartott ignyt, mg Hollandia s Anglia a kereskedelmi pozciik miatt aggdhattak.
Franciaorszg uralkodja, XIV. Lajos, IV. Flp Mria Terzia nev frje unokjt, Flpt sznta a spanyol trnra. Ennek rdekben bkt kt II. Krollyal (1697), hiszen ha az 1697 eltt meghal, Lajos nem lett volna jogosult ignyt elhozni.
F ellenlbasa I. Lipt csszr volt, aki fiatalabb fit Kroly fhercegnek sznta a hispn trnt. Szmos jogalapot hozott fel ignyei altmasztsra. Egyrszt maga is Habsburg volt, s gy gondolta, ha a dinasztia spanyol ga kihal, csakis az osztrk-g veheti t rokonai helyt. Msrszt az felesge (Margit Terzia) is IV. Flp lnya volt.
A harmadik aspirns Jzsef Ferdinnd, Miksa Emmnuel s Mria Antnia (Lipt s Margit Terzia lnya) fia volt.
A hrom jellt kzl a bajor trnrksnek volt a legnagyobb tmogatottsga a Tengerhatalmak rszrl.
Mint mr emltettem Anglia s Hollandia is rdekelt volt az esetleges osztozkodsban. Elssorban kereskedelmi eljogaikrt s jabb lehetsgek rdekben, valamint az eurpai egyensly megtartsa miatt avatkoztak be az rksdsbe.
II. Kroly, azonban mg letben volt, gy egyenlre lekerlt a napirendrl a krds. Az id multval viszont vilgoss vlt, hogy a spanyol kirly nem tud firkst nemzeni.
Ismt megindultak a trgyalsok s mind a francik, mind pedig az osztrkok megprbltak nyomst gyakorolni II. Krolyra, sajt jelltk rklse rdekben.
Anglia kirlya, III. Vilmos a bke fenntartsban volt, rdekelt, ezrt trgyalsokba bocstkozott a francikkal. Az el megllapods 1689 oktberben szletett meg Hgban.
Ennek rtelmben Jzsef Ferdinnd rkli a spanyol trnt. Az osztrkok megkapjk Milnt, a francik pedig Npolyt, Sziclit s Toscant.
Akadtak azonban ellenzi is ennek a szerzdsnek, elsknt maga I. Lipt, aki az egsz spanyol birodalmat Kroly fhercegnek kvetelte.
A msik fl maguk a spanyolok, akik nem akartk feldarabolni orszgukat.
Ugyanakkor Angliban sem volt mindenki elgedett a megllapodssal. III. Vilmos nem egyeztetett sem a parlamenttel, sem pedig a tory kormnnyal. Ebbl bonyodalmak addtak, gy a kirly rknyszerlt arra, hogy a jvben mindenrl tjkoztassa parlamentet.
1699 tavaszn az eddigi elkpzelsek ztonyra futottak. Meghalt Jzsef Ferdinnd, akit mindhrom fl elfogadott volna.
Az angol kirly ismt trgyalsra hvta XIV. Lajost a bks rendezs remnyben. Ennek keretn bell szletett meg a msodik szerzds a kt uralkod kztt (1699 jnius 11).
A megllapods rtelmben Kroly fherceg lenne a spanyol kirly s a birodalom szmos tartomnyt megkapn, Itlit kivve.
Lipt azonban ezt az egyezsget sem fogadta el, mert egyrszt abban remnykedett, hogy II. Kroly fira hagyja az egsz birodalmat, msrszt nem nzte volna j szemmel, ha a francik megjelennek Itliban.
A spanyol kirly 1700 szeptemberben, a hall kzelsgt rezve megrta els vgrendelett, melyben egyrszt sajt elhatrozsbl, msrszt osztrk–Habsburg befolysra az egsz birodalom rksl Kroly fherceget jellte meg.
Orszga elkelinek nagy rsze, azonban mskpp gondolkozott. Vlemnyk szerint az egysg megtartsra csak akkor van eslyk, ha egy francia kerl a trnra. A Habsburgok ellen szlt az, hogy igen volt a tvolsg a kt monarchia kztt. Franciaorszg kzelsge viszont igencsak veszlyesnek tnt, ahogy azt az elmlt szzadokban tapasztalhattk is. A msok f rv, hogy az osztrkoknak nem volt flottjuk s ezltal a tengeri kereskedelembl is kiszorulhatnak, habr ekkor mr az angolok s hollandok utaltk a spanyol gyarmati kereskedelmet is.
A francia prt vezetje, Portocarrero (toldei rsek) rvette a kirlyt egy franciknak kedvez vgrendelet megrsra. Eszerint a spanyol trnt Anjou Flp rkli, azzal a kiktssel, hogy egy osztrk hercegnt kell elvennie, valamint Spanyolorszg s Franciaorszg sosem egyeslhet. Egy msik kiktst is kierszakolt a bboros, a bortkot a kirly hallig tilos volt felnyitni, megelzve ezzel az jabb vltoztatsi lehetsget. Kt napra r 1700. november 1-n II. Kroly vgleg elszenderlt.
A vgrendelet meglepte az illetkeseket, ugyanakkor jabb krdseket vetett fel, fknt XIV. Lajos szmra. Kt lehetsge volt, betartja a msodik szerzdst, melyet Vilmossal kttt, ebben az esetben az elkvetkezend hborban Spanyolorszg az osztrkok mellett fog harcolni, s az is valszn volt, hogy a Tengerhatalmak nem fognak beavatkozni a francik oldaln. Amennyiben viszont a vgrendeletet fogadja el, a ksbbiekben maga mellett fogja tudni az ibriai llamot.
Ez utbbi llspontot erstette az, hogy az angliai kormnyprt s a hollandok is elfogadtk volna a vgrendelet.
Hossz tpelds utn maghoz hivatta a spanyol kvetet. „A Kirly { XIV. Lajos} Anjou hercegre mutatott, s azt mondta a kvetnek, hogy kirlyaknt dvzlheti. A kvet spanyol szoks szerint nyomban trdre borult, s meglehetsen hossz kszntt mondott a maga nyelvn.”
I. Lipt egybl tiltakozott a vgrendelet ellen s mozgstst rendelt el. Elsdleges clja szak–Itlia elfoglalsa volt.
Kitrt a hbor, egyenlre, csak egy hadszntren folyt s csak kt llam kztt. Ekkor azonban XIV. Lajos szmos olyan lpsre sznta el magt, mely egsz Eurpt belerntotta a Spanyol rksdsi hborba.
A Tengerhatalmak mindaddig elfogadtk a vgrendeletet, amg az nem srtette kereskedelmi rdekeiket s nem veszlyeztette a status qut. Ezt Tallard, a francia kvet is megerstette.
Lajos azonban, meggondolatlanul cselekedett. Kitiltotta a Tengerhatalmakat a spanyol gyarmati kereskedelembl s a rabszolgapiacrl. Mindezek fknt Anglia rosszallst vltottk ki. A francia kirly a kvetkez hibt akkor kvette el, amikor a spanyol–nmetalfldi erdkbe francikat ltetett. Korbban ezeket ppen a francia veszly miatt erstettk meg. Az utols lpse az angoloknak is sok volt. II. Jakab emigrns angol kirly halla utn Lajos, fiatalkor fit III. Jakab nven Anglia uralkodjnak ismerte el.
Miutn a parlament is jvhagyta, Vilmos 1701 szeptember 12-n szvetsget kttt a hollandokkal s a csszrral.
|
1956 oktber 23 |
|
2005.10.23. 15:07 |
Emlkezznk 1956 oktber 23-as forradalomra. |
Aradi vrtanuk |
|
2005.10.06. 19:08 |
Knzics Kroly,
Nagy Sndor,
Damjanics Jnos,
Aulich Lajos,
Lahner Gyrgy,
Poltenberg Jen,
Leiningen Kroly,
Trk Ignc,
Vcsey Kroly,
Kiss Ern,
Schweidel Jzsef,
Dessewffy Arisztid,
Lzr Vilmos.
|
A Szent Korona |
|
2005.08.20. 11:25 |
Augusztus 20. |
Ludi Savarienses 2005 |
|
2005.08.11. 22:10 |
Szombathelyen ismt megrendezsre kerl a Savaria Trtnelmi Karnevl. A rendezvnyt a tavalyitl eltren augusztus 26-28.-a kztt tekinthetik meg a ltogatk.
|
A prknyi tkzet 1683. oktber 7-n |
Bnlaky Jzsef |
2005.07.28. 22:44 |
Kzben a hadszntren is nevezetes esemnyek trtntek. A Vgon tkelt szvetsges sereg ln ezttal is a lengyel csapatok haladtak: ezeket a csszriak, nhny menetnyi tvolsgra pedig a nmet birodalmi csapatok kvettk.
|
Ptervrad 1716. augusztus 5 |
szerny szemlyem |
2005.07.28. 22:39 |
Az 1716-1718-as trk hbor
A Spanyol-rksdsi hbor lezrultval az j csszr-kirly, III. Kroly a Haditancs elnknek (Savoyai Jen) sztnzsre Kelet fel fordtotta figyelmt. Velence mr 1714 ta hborban llt az jra erre kap Oszmn Birodalommal. A trkk gyors hadjrataik rvn visszafoglaltk Moret (Peloponnszosz). A keresked kztrsasg a Habsburg Birodalom segtsgt krte. Bcsben gy rtkeltk, hogy kszbn ll egy trk tmads Magyarorszg ellen, ezrt megkezdtk a felkszlst a hborra. Mindezt felgyorstotta XIV. Lajos francia kirly halla, ezzel ugyanis megsznt az rk ellensg Nyugaton, s a Habsburgok szabadon kezdhettek hborba Keleten. 1716. prilis 13-n a csszr szvetsget kttt Velencvel s a szultnt a karlcai bke megszegsvel vdolta meg.
Savoyai Jen az orszg tbb pontjn gylekeztborokat jellt ki. A futaki tbor parancsnoka Plffy Jnos lett. Az sszevont csszri hader Ptervradnak vette az irnyt. A fparancsnok Plffyt kldte ki 3000 lovassal feldertsre. A tbornagy Karlca magassgban egy 15 000 fs trk csapatba botlott, s megtkztt vele. Ngyrs sszecsaps utn a csszriak nagy vesztesgeket szenvedve (400 halott, 300 sebesl) visszavonultak. Savoyai tkelve a Dunn a ptervradi sncokban foglalt llst. A trk sereg hossz tancskozs utn szintn Ptervrad fel vette tjt Damad Ali nagyvezr vezetsvel. Az augusztus 5-n lezajlott csatban a csszriak nagy diadalt arattak
|
Rocroi 1643. mjus 19. |
szerny szemlyem:) |
2005.07.28. 22:32 |
A harmincves hbor francia szakasza immron 8. ve zajlott. A francia s spanyol csapatok mr szmtalanszor sszemrtk erejket a csatatren, de dntst egyikk sem tudott kicsikarni. 1640-ben a spanyolok helyzete vlsgosra fordult. Fellzadt Katalnia, Portuglia pedig nllstotta magt. Ugyanebben az vben a francik Arrasnl legyztk a spanyol csapatokat, meggyengtve ezzel Spanyol-Nmetalfld dli hatrvidkt. Ebben a csatban tnt fel elszr a fiatal Cond hercege. Ezek utn a francik szmos gyzelmet arattak a katalniai hadszntren (Montjuic 1641, Lerida 1642). 1642-ben a flandriai sereg parancsnoka de Melo sikeresen vonta ssze csapatait, majd Honnecourt mellett veresget mrt a francikra. Ennek ellenre a spanyolok helyzete Katalniban tovbbra sem javult. Ezrt De Melo elhatrozta, hogy hadjratot indt szak-Franciaorszgba. Egyrszt, hogy biztostsa a „Spanyol utat”, msrszt, hogy tehermentestse a kasztliai hadseregcsoportot.
Ezidtjt nevezte ki Rischelieu bboros Condt Franciaorszg marsalljv. A bboros s a kirly halla utn a francik szmthattak egy ellensges tmadsra. A francia hatr szaki rszn Rocroi erdje fontos szerepet jtszott, gy a francik szmthattak arra, hogy De Melo ezt fogja megtmadni. Mivel a vrost vdk ltszma igen alacsony volt (800 f), csak nhny napig tarthatta magt. Cond teht megindult a vros felmentsre. Az erdhz kt ton lehetett eljutni, az ostroml spanyolok, azonban egyiket sem riztk. Cond villmgyorsan jelent meg az ostromlk htban s felsorakoztatta seregt. A balszrny vezetsvel megbzott, szenilis D’Hoplita azt hitte, be tud jutni lovassgval az erdbe, de a spanyol lovassg visszakergette llsaiba. Az j leple alatt egy dezertr jelentette, hogy spanyol musktsok rejtzkdnek a francia jobbszrny eltti boztban. Msnap hajnalban Cond megindtotta a harcot, mert nem akarta bevrni a spanyolok 6000 fs erstst, mely mr tban volt Rocroi fel.
|
|