A nmetalfldi szabadsgharc immron 28 ve tartott. Az szakon ltrejv Egyeslt Tartomnyok eredmnyesen szlltak szembe Alba, majd Parma hercegnek seregeivel. Br a spanyolok 1584-ben meggyilkoltattk a felkels vezrt, Orniai Vilmost, a hollandok nem adtk fel a kzdelmet.[1] 1585-ben a Staadts General kormnyzv vlasztotta az elhunyt fit, Mricot. Az ifj hamar jjszervezte a holland hadsereget s eredmnyesen szllt szembe a spanyolokkal. 1588-ban a spanyol armada veresget szenvedett Anglia partjainl, gy meggyenglt a helyzetk Nmetalfldn is. Mric dli hadjrata sorn bevette Steenwijket, Geetruidenberget s Groningent (1594). A kormnyz minden esetben mdszeres ostromhoz folyamodott, Caesar, Alesinl szerzett tapasztalatait. Mricra egybknt is jellemz volt, hogy rdekldtt a rmai hadtudomny s a rmai hadtrtnet irnt.
1597-ben Tornhoutnl csapott ssze egy kisebb spanyol s holland sereg. A gyzelmet Mric csapatai szereztk meg. A nyr elejn utastst kapott a kormnyzattl, hogy foglalja el Dunkirket s Nieuwpoortot.[2] A kormnyz 12 000 emberrel szllt partra Nieuwpoort kzelben s megkezdte annak mdszeres ostromt. A spanyolok Albert fherceg vezetsvel indultak a vros felmentsre. Mric 1000 fs elvdet kldtt ki az Yser foly hdjhoz, hogy akadlyozzk meg a spanyolok tkelst.[3] Albert fherceg csapatai, azonban elsprtk a hollandokat, s a fseregre vetettk magukat. Mric kihasznlva az, gy nyer kis idt, fellltotta a csapatait a tengerpart mentn.
A spanyol sereg
Albert fherceg parancsnoksga al 6-7000 gyalogos 1200 lovas s 9 gy tartozott. A fherceg csapatait hrom vonalban lltotta fel. Az el vonalban helyezkedett el 1400 gyalogos s 610 lovas. Kzpen llt fel 3 spanyol (Zapena, Monroy, Villar), 1 olasz tercio (Sapena), krlbell 4000 gyalogos s 400 lovas. A harmadik vonalat 2 vallon ezred (La Bailotte, Bucquoy), egy r tercio (Bostock) s nhny nmet szzad (Barbacon) sorakozott fel (3000 f) 500 lovas trsasgban.[4] A spanyol lovassg teht ismt htrnyba kerlt, de a gyalogsgukban mg mindig bzhattak a spanyolok.
A holland hadsereg
A holland hadsereg immron modernebbnek szmtott, mint a spanyol. Kisebb taktikai egysgei nllan is kpesek voltak feladatot teljesteni s gyorsabban is mozogtak, mint a nehzkes terciok ( a rmai cohorsokhoz hasonlan).[5] Mric seregben megnvelte a lvszek szmt s lefektette a lineris harcszat elemeit.[6] A kormnyz a spanyolokhoz hasonlan hrom vonalban lltotta fel csapatait. Az els vonalat 4 angol, 4 frz s egy holland zszlalj alkotta (4600 f) 1200 lovassal egytt. A centrumban 2 francia, egy vallon s egy svjci zszlalj foglalt llst a 300 lovas mellett. A sort 5 holland zszlalj (2500 f) s 1000 lovas zrta. A 6 gyt a centrumban helyeztk el.
A csata
A spanyolok felvonulst neheztette a part mentn cirkl holland hajk tze.[7] A fherceg csapatai gy csak nagy nehzsgek rn rtk el a dnket. A spanyol szolglatban ll hollandok tmadsa vezette be a csatt, m tmadsuk fennakadt az angol egysgeken.[8] A hollandok sortzet zdtottak az elrenyomul terciokra, m azok nagy vesztesgeik ellenre tovbb rohamoztak. Ekkor avatkoztak kzbe a vallonok s ellenlkst hajtottak vgre a spanyolokkal szemben. A holland jobbszrny lovassga sikerrel tr elre, m tmadsuk megakad a spanyol gyalogsg oszlopain. A spanyolok ekkor az arcvonal teljes szlessgben rohamot indtottak. Elkvetkezett a harc legkritikusabb pillanata. Mric sszeszedi mozgkonyabb egysgei, s ellenlkst hajt vgre a sztzilldott spanyol csapatokkal szemben.[9] A villmgyors holland fl ezredek folyamatos tmadsa vgkpp meghtrlsra knyszerti a spanyolokat. A csata eldlt.
Vesztesgek s a csata kvetkezmnyei
A csatban a spanyol csapatok tbb mint fele maradt holtan a csatatren. A hollandok ezzel szemben „csak” 1700 ft vesztettek. Mric, ldzsre nem is gondolhat, hiszen mg mindig jelents szm spanyol alakulat van Nmetalfldn s ezzel a megcsonktott seregvel knny prda lett volna. A kormnyz 1601 s 1604 kztt sikeresen vdte Osteendt a spanyolokkal szemben, mindez hozzjrult ahhoz, hogy a kt fl 1609-ben fegyversznetet kt egymssal.