A francia-spanyol szak-itliai hborskods fontos llomsa.
Ravenna 1512. prilis 11.
1511-ben II. Gyula ppa Spanyolorszg s Velence bevonsval letre hvta a Szent Ligt.[1] A liga clja az volt, hogy kizze a francikat Itlia terletrl, a szvetsgesek kezdetben szmthattak a svjciak segtsgre is, akiket Matthias Schinner bboros brelt fel. A „hegylakk”, azonban miutn feldltk Miln krnykt elgedetten megtrtek otthonaikba. A spanyol-ppai sereg idkzben Bolognt ostromolja, m Gaston de Foix, j francia helytart kzeledtnek hrre felhagytak az ostrommal. Foix sikert kiaknzand Brescia ellen vonul, s knnyszerrel veszi be.[2] A francik helyzete azonban ettl sem javult, hiszen Miksa csszr fegyversznetet kttt a velenceiekkel, a ppa pedig azon fradozik, hogy bevonja az angol kirlyt a szvetsgbe. XII. Lajos azt az zenetet kldte Foixnak, hogy minl elbb knyszertsen ki egy dnt csatt a szvetsgesekkel szemben, ennek rdekben a levl mellett jelents szm gascoini s pikardiai gyalogost is tnak indtott helytartjhoz.[3] Foix tudja, hogy a szvetsgesek nem nznk ttlenl, ha feldln terleteiket, miutn megfelelen rtkelte a helyzetet, megindult Ravenna irnyba. A spanyolok Fabius Cunctator mdjra kzelrl kvettk a francikat, m nem srgettk a megtkzst. A lovagokkal ellenttben k mr nem trdtek a gyzelem mikntjvel, csak annak puszta tnyvel.[4] Klnben is, bsgesen el voltak ltva lelemmel, viszont ltszmbeli htrnyban voltak a francikkal szemben. Bizakodhattak viszont a ppa gretben, hogy svjciakat fogad zsoldjba s elkldi ket a kzponti hadsereghez. A „hegylakk,” azonban sosem rkeztek meg mert XII. Lajos lefizette ket.[5]Foix idkzben bevette Russit s Ravenna ostromhoz kezdett. A francik azonban heztek, gy mindenron arra trekedtek, hogy megtkzzenek vgre a spanyolokkal. A szvetsges sereg a Ronco foly szemkzti oldaln ers llsokat ptett ki s vrta a francik reakcijt. A francia haditancs vgl gy dnttt, hogy tkelnek a folyn s megtmadjk a spanyolokat. A szvetsgesek parancsnokai arra bztattk a fvezrt, addig tmadjk meg az ellensget, mg az tkelssel van elfoglalva. Pedro Navarro, a tzrsg parancsnoka azonban nem akarta feladni elnys llsait, gy a roham elmaradt.[6]
A szvetsges sereg
A szvetsges hadsereg spanyol s itliai katonkbl tevdtt ssze. A sereg legrtkesebb rszt az a 8000 fs spanyol gyalogsg alkotta, mely arkabzzal s pikval volt felszerelve. Az itliai zsoldos gyalogsg ltszma 5000 f krl lehetett. A sereg gyenge pontjt a mindssze 3000 fbl ll lovassg alkotta. A fparancsnok De Cordova sszesen 16 000 fre szmthatott. A csapatok tnyleges irnytja a mr Pedro Navarro volt.[7] A ltszmbeli htrny miatt egyrtelmen vdekez harcra rendezkedett be.
A balszrnyon llt fel a Ronco folyra tmaszkodva a spanyol nehzlovassg, tlk jobbra helyezkedett el a ppa gyalogsga, Fabrizio Colonna irnytsa alatt. Mellette jabb lovas egysgek foglaltak llst. A centrumban tornyosult a flelmetes spanyol gyalogsg, De Cordova veznyletvel. A jobbszrnyon sorakozott fel az itliai gyalogsg kt vonala Pescara mrkival az len (vele mg tallkozunk Pvinl). A sort a spanyol knnylovassg osztagai zrtk. A tartalk az arcvonal mgtt helyezkedett el. Navarro a 30 gybl ll tzrsgt az arcvonal eltt helyezte el.[8] A knnyebb tzfegyvereket szekerekre szerelte, hogy knnyebben mozgathassa ket. A tzrsg eltt mly rkot satott, hogy feltartztathassa a francia lovassg rohamt. A spanyolok teht felkszltek az sszecsapsra.
A francia sereg
Miutn a francik tkeltek a folyn flkrvben lltottk fel csapataikat. A sereg gyalogsgnak legrtkesebb rszt 6000 landsknecht alkotta, Foix egyedl ket tartotta kpesnek arra, hogy felvegyk a harcot a spanyolokkal.[9] A pikardiai, a gascoini s az itliai gyalogsg elavult fegyverzettel volt elltva, gy legfeljebb csak nagy ltszmukban (8000 f) bzva llhattak ki a csatatrre. Foix ugyanakkor szmthatott a francia nehzlovassg minsgi s ltszmbeli (5000 f) flnyre. Mindezek mellett az 54 gy szintn flnyben volt a spanyolok 30 lvegvel szemben.
A francia helytart a francia nehzlovassgot s a landsknechteket a jobbszrnyon helyezte el. A centrumban foglaltak llst a mr emltett egyb gyalogsg, hrom ngyszgbe tmrlve. A balszrnyon a maradk zsoldos gyalogos s a nehzlovassg egysgei helyezkedtek el. A tartalkot, La Palice csoportosulsa alkotta. A tzrsg az arcvonal eltt helyezkedett el. Foix gy dnttt, megkezdi a csatt.
A csata
Az tkzetet hossz gytz vezette fel, melyben a spanyolok kerltek flnybe, mert gyik magasabban helyezkedtek el mint a francik.[10] A gascoiniak s a pikardok sorai mr kezdtek felbomlani a gyilkos gytzben. Ekkor a ferrarai herceg egy teget thelyezett a balszrnyra. Mivel a flkr alak francia csatarend tlnylt a spanyol arcvonalon, az thelyezett gyk immron oldalrl tzeltek a spanyolokra.[11] Ezek utn mr a spanyol lovassg kezdte szenvedni a francik tzt. A gyalogsg Navarro parancsra lefekdt a fldre, gy ket nem rtk az gygolyk. A spanyol nemesek, azonban tovbb zgoldtak, s azzal zaklattk Cordovt, ha nem tmadnak mind egy szlig itt pusztulnak. Navarro megmakacsolva magt ellenllt a kvetelseknek. Vgl a spanyol lovassg, a parancsot be nem vrva, megindult a francia sorok ellen.[12]
A francik pp ezt vrtk, miutn felfogtk a spanyolok rohamt, ellenlkst hajtottak vgre s elkergettk a csatatrrl az ellensges lovassgot. Ekkor knyszeren megindult a spanyol gyalogsg is. A balszrnyon kemny verekedsbe keveredtek a nmetekkel, a centrumban, azonban simn ttrtk a francia gyalogsg sorait. Az itliai gyalogsg viszont segtsgre szorult, de csak addig, amg be nem rkezett a spanyol tartalk s kisegtettl a taljnokat.[13]
Ugyanakkor a francia lovassg oldalba tmadta a spanyol gyalogsgot, mely gy htrlni knyszerlt. A htrls fegyelmezetten ment vgbe, ezltal a francik nem rezhettk igazn gyztesnek magukat.[14] Foixot hatalmba kertette a lovagi hv s a spanyolok utn vetette magt. Szerencstlensgre a htrlk lerngattk a lovrl s vgeztek vele. Br a csatt a francik nyertk meg, legjobb hadvezrk holtan maradt a csatatren.
Vesztesgek s a csata utlete
A krniksok szerint a kt seregbl sszesen 10 000-en estek el, ez a szm azonban tlzottnak tnik, a 4-5000 f kzelebb ll a valsghoz.
A spanyol vezrek kzl fogsgba esett Pescara mrkija, Padula mrkija, Fabrizio Colonna s Pedro Navarro is. Ez utbbi, miutn senki nem vltotta ki a fogsgbl, francia szolglatba szegdtt.[15] A franciknl lett vesztette Foix mellett, Yves d’Algre, Jakab von Ems s sok msa nagyr.
A csata utn a vros megadta magt a franciknak. A szerencse, azonban hamar elprtolt tlk, hiszen Miksa hazahvta landsknechtjeit, a ppa pedig ismt zsoldjba fogadta a svjciakat. A francia sereg vgl 1513-ban Novarra mellett veresget szenvedett s kiszorult Itlibl.[16]