novitas : grf Plffy Jnos katonai plyafutsa 1681-1718
grf Plffy Jnos katonai plyafutsa 1681-1718
jmagam 2008.10.16. 20:20
grf Plffy Jnos (1663-1751) egy 17. szzad vgi csszrh nemes volt, aki vgig harcolta a felszabadt hbort, a Rkczi-szabadsgharcot, valamint az 1716-18. vi trk hbort. 1740-1751 kztt a ndori cmet is viselt.
A kezdetek (1681-1703)
Plffy Jnos katonai plyafutst nkntesknt kezdte a Neuburgi, majd az isenburgi gyalogezred ktelkben. Br csak rvid ideig szolglt itt gyalogosknt, elsajttotta azokat az alapvet ismereteket, melyeket ksbb kivlan alkalmazott.
Mg ebben az vben tkerlt nagybtyja vrtesezredbe, ahol 1684-ig zszls volt. Ennek az ezrednek a tagjaknt gyelt a kirly biztonsgra az 1681-es soproni orszggylsen.[1]
A tzkeresztsgen 1683-ban, rsekjvr sikertelen ostromban esett t. Miutn Lotharingiai Kroly visszavonta hadait Magyarorszgrl, a Plffy-ezred a fparancsnok mellett maradt. A szeptember 11-12-n lezajlott bcsi csatbl Plffy Jnos is kivette a rszt, meg is sebeslt az dz tkzetben. Ekkor ismerkedett meg ksbbi patrnusval s j bartjval, Savoyai Jenvel.[2]
A tovbbiakban rszt vett a prknyi s a vci csatban, valamint Esztergom sikeres s Buda 1684-es sikertelen ostromban. Vitzsgnek elismersekppen 1684-ben kapitnny lptettk el.
1686-ban ezredvel ismt Buda alatt talljuk. Az ostromban ngy Plffy vett rszt: Plffy Jnos Kroly s a hrom testvr: Mikls, Ferenc s Jnos.[3] A keresztny hadak szak s dl fell fogtk krbe a vrat s kezdtk meg az ostromot. Lotharingiai Kroly a lovassgot Plffy Jnos Kroly irnytsa alatt Szkesfehrvr krnykre kldte.[4] Augusztus elejn egyre tbb hrt lehetet hallani a felment sereg rkezsrl, gy a fparancsnok visszarendelte a lovasezredeket. 14-n a trkk tmadst indtottak a Szent Pl-vlgy fell, Petnehzy magyarjai s Lodron horvt lovasai kemnyen ellenlltak, de a tler miatt htrlni kezdtek. A fparancsnok segtsgkre kldte a Bercsnyi-huszrokat, valamint Plffy Jnost s Taaff-t hrom-hrom lovasezred ln. Mint lttuk a fiatal Plffyra egyszerre hrom ezredet bztak, ebbl is kiderlt, hogy megbztak benne. Nem is csaldtak. Msnap nagy megtiszteltetsben rszeslt. „Ma (aug. 15.) a herceg felsgnek [Lotharingiai Kroly] harminc-egynhny zszlt ajndkoztak, melyet grf Plffy Jnosnak, a Plffy tbornok ezrednek lovaskapitnya tjn az udvarba kldtt a csszrnak…”[5]Ezltal az udvar is megismerhette a fiatal grfot. Plffy ksbb visszatrt a tborba. A szeptember 2-n lezajlott utols rohamban pedig testvrei, Mikls s Ferenc tntettk ki magukat.
Az ezt kvet hadjratokbl is jelentsen kivette a rszt. 1687-ben a nagyharsnyi csatban elvesztette btyt, Ferencet.[6]
Mg ebben az vben felesgl vette Czobor dm lnyt, Terzit. Az aps Zrnyi Mikls alatt tanulta a hadimestersget, ezt most mind tadhatta vejnek. Plffy ezutn a Czobor ltal 1688-ban fellltott kt lovasezred egyiknek alezredese, majd ezredese lett.[7]
Ugyanebben az vben Lotharingiai Kroly hadsegdje. 1688 s 1693 kztt a balkni fronton harcolt elbb a „kk herceg” (Miksa Emmanuel), majd „Trken Louis” (Badeni Lajos) alatt.
1693. prilis 3-n vezrrnagyi (Generalwachtmeister) kinevezst kapott.[8] Mg ebben az vben Jnos Frigyes wrtembergi herceg becsmrelte a magyar lovassgot (melyet a csszri csapatok sosem nlklzhettek), ezrt Plffy Jnos, hogy megvdje a magyarok becslett prbajra hvta ki a herceget. A prbajt a korban pisztollyal, majd karddal bonyoltottk le. Ezttal ez elbbire nem kerlt sor. A herceg lvse csupn srolta Plffy kalapjt, a grf viszont pontosan clzott.[9] Jnos Frigyes a csszri csald rokonsghoz tartozott, gy a „gyztesnek” meneklnie kellett. Plffy a megtorls ell Lengyelorszga szktt. Milyen rdekes, hogy minden magyar, aki a csszr miatt knyszerl klfldre (Bercsnyi, Rkczi) szaki szomszdunknl tall menedket. Vgl csaldja kzbenjrsnak ksznheten hazatrhetett.
1697-ben mr Savoyai oldaln vett rszt a hadmveletekben, feladata az volt, hogy lovas ktelkeivel biztostsa az sszekttetst Rabutin erdlyi hadai s a fsereg kztt.
A trk hbor lezrulsval a rajnai s az itliai hadszntereken talljuk. 1700. janur 26-n altbornagyi kinevezst nyer s ezredt nmet vasasezredre cserli fel.
II. Kroly spanyol kirly halla miatt 1701-ben kitrt a Spanyol-rksdsi hbor. XIV. Lajos francia-bajor csapatai lltak szemben a Habsburg-Angol-Holland szvetsg hadaival. Plffy 1700 s 1701 kztt Savoyai alatt Itliban harcolt a francia csapatok ellen. Az 1701. jlius 9-n lezajlott capri csatban nagy rdemeket szerez a gyzelem kivvsban.[10] 1702-ben I. Jzsef csszr szemlyes krsre a rajnai frontra veznyeltk. Landau ostromnl tovbb regbtette hrnevt, majd Ulm krnykn hadakozott a bajorokkal.
1703-ban kitrt a Rkczi-szabadsgharc, s az uralkod ennek nyomn hazarendelte Plffyt.
Szerepe a Rkczi-szabadsgharcban (1703-1710)
Az 1697-es esztendben mg javba folyt a trkt kiz hbor, m a jobbgyok mr egyre kevsb brtk a forspont s a portio teljestst. Ennek kvetkeztben a hegyaljn felkels trt ki a helyi jobbgyok vezetsvel. A csszri seregek nagy rsze a dli hatron harcolt a trkk ellen, gy a magyar fldesurakra hrult a csapatok toborzsa. Ebben jelents szerepet vllalt Plffy Jnos, ugyanakkor olyan furakat is tallunk kztk, akik ksbb a Rkczi-szabadsgharcban jtszottak fontos szerepet (Bercsnyi, Krolyi).[11] A felkelst ugyan hamar elfojtottk, m a kialakul fri szervezkeds elrevettett egy komolyabb megmozdulst.
Ennek vezetjv Bercsnyi s a bcsjhelyi brtnbl kiszabadul II. Rkczi Ferenc lett. Lengyelorszgbl kapcsolatba lptek XIV. Lajos francia kirllyal, aki tmogatsrl biztostotta ket. Az esemnyeket felgyorstotta, hogy a Breznban tartzkod fejedelemhez magyarorszgi jobbgyok rkeztek s felkrtk gyk felkarolsra (1703). A helyzet mindenkppen idelis volt, hiszen Magyarorszgon ekkor csak egyetlen csszri ezred llomsozott (Montecuccoli), de ez is tban volt a rajnai frontra. Rkczi bevonult az orszgba s a folyamatosan szaporod hadai segtsgvel hamar teret nyert.
Ennek hatsra Lipt Magyarorszgra rendelte Plffy Jnos altbornagyot. Egyes vlemnyek szerint Savoyai Jen mr ekkor Plffyt akarta kinevezni fvezrnek, m a csszr krnyezete magyar szrmazsa miatt nem bzott benne.[12] Vgl a Haditancs Siegbert Heister kinevezse mellett dnttt. Plffy Jnos 1704. janur 14-n elfoglalhatta a horvt bni szket. Az volt a feladata, hogy csapatokat toborozzon s segtse a fparancsnok hadmveleteit.
Idkzben Krolyi Sndor 1704. janur 11-n tkelt a Dunn s 5000 embervel megkezdte a Dunntl felszabadtst.[13] A kezdeti sikerek utn a csszri ellentmads azonban meghtrlsra ksztette Krolyit. A Dunn val tkels kzben, csapatai egy rsze eltvedt a sttben, ezeket msnap Plffy felszmolta.[14]
Ez v mjusban lovassgi tbornokk lptettk el.
A hadmveletek slypontja mjus kzepre a Felvidkre tevdtt t. A kuruc hadak hrom tmbben helyezkedtek el. Bercsnyi (10 000 f) a Garam keleti partjn, Krolyi (4000 f) Nyitra megyben, mg Ocskay 1000 embervel a Kis-Krptok s a Morva foly kzt foglalt llst. A csszriak fvezre, Siegbert Heister (4500 f) Komrombl arra utastotta a Szakolcnl ll Ritschant (4000 f), hogy csatlakozzon Plffy (2000 f, Nagyszombat) csapataihoz.[15] A tervet kt tnyez histotta meg. Egy msik kuruc sereg ismt bevonult a Dunntlra, ennek kvetkeztben Heisternek ellenk kellett vonulnia. Msrszrl pedig Ocskay Ritschan s Plffy kztt foglalt llst, neheztve azok egyeslst. Idkzben Plffy htrlsra knyszerlt Bercsnyi hadai ell, mivel nem rezte elg ersnek magt a megtkzshez, ugyanakkor ismt parancsot kldtt Ritschannak a csatlakozsra. m mire az rsznta magt a megindulsra, Bercsnyinek s Krolyinak mr ksz terve volt a csszri hadvezr csapatainak megsemmistsre. gy kerlt sor az 1704. mjus 28-n a szomolnyi tkzetre, melyben a fejedelem hadai gyzelmet arattak.[16]
A csszri seregek Koroncnl 1704. jnius 13-n vettek revansot a kuruc hadakon. Plffy Jnos a tovbbiakban az osztrk hatr mentn vett rszt a kzdelemben.
1705 elejn elhunyt I. Lipt nmet-rmai csszr s magyar kirly, utda I. Jzsef lett. Rkczi nem fogadta el az j uralkodt, de vele szvesen kezdemnyeztek trgyalsokat a bkrl. I. Jzseffel mg inkbb megersdtt Savoyai Jen befolysa az udvarban s ezzel Plffy helyzete is megszilrdult. A menesztett Heister helyre az agg Herbeville tbornagy kerlt. Az j fparancsnok feladata az volt, hogy vonuljon Erdlybe s segtse meg a vrakba szorult Rabutint. Rkczi remek tervet eszelt ki a csszri sereg megsemmistsre a Vg s a Dud vg mocsaraiban. Herbeville, a fejedelem elkpzelsei szerint cselekedett s serege is kzel llt a vghez. Plffy a vajai tallkozn elmondta Rkczinak, hogy mr azt vrtk mikor rkezik a megadsra felszlt jel.[17] Bercsnyi s tisztjei gyetlensge miatt azonban Herbeville vgl kimeneklt a hurokbl.
Rkczinak mg egyszer lehetsge nylott arra, hogy csatra knyszertse a csszri fsereget. Az jabb csapdt Pudmericnl lltotta fel. A falu Plffy birtokn fekdt, gy jl ismerte a terepet. Kzbelpsnek ksznheten Herbeville ezttal elkerlte a csapdt s Plffy erlyes lovassgi tmadsnak ksznheten a kurucok veresget szenvedtek. A harc utn az altbornagy elismeren szlt a fejedelem seregrl s az udvarnak rt jelentsben kiemelte, hogy mr nem szabad gylevsz hadknt kezelni a felkelket.[18] Herbeville vgl elrte Erdly hatrt s zsibi gyzelme (1705. nov. 11.) utn birtokba is vette az orszgot.
Idkzben Bottyn csapatai meghdtottk a Dunntlt. Plffy az osztrk hatrig vonult vissza. Mg ebben az vben Ocskay portyzsai sorn Vrsk ellen tmadt, m Plffy Jnos a szli fszek felmentsre sietett.[19]
A kvetkez vben sikeresen veri vissza a kuruc tmadsokat Sopron all. 1706-1707-ben visszafoglalta a Murakzt s gyztes tkzetet vvott (Nagymagyar) a Csallkzben.
1707-ben az j fparancsnok, Starhemberg Guido nagy volumen hadmveletekbe kezdett a Dunntlon. A csszri csapatok egyszerre hrom irnybl (Starhemberg, Rabutin, Plffy) vonultak Bottyn ellen, m gyes manverezssel felmorzsolta ket.
Idkzben a francik sikeresen trtek elre a nyugati hadszntren, ennek hatsra a csszr jabb ezredeket irnytott ellenk. Heister tvolltben Maximilian Starhemberg irnytotta a kurucok elleni hadmveleteket.
1708-ban zajlott le a trencsni csata, mely nagyban meghatrozta a szabadsgharc tovbbi menett. Ezutn a kuruc hadsereg mr nem tudott lbra llni.[20] Az csata utn Ocskay tprtolt a csszriakhoz, az llts, miszerint miatta vesztettek Trencsnnl egyrtelmen hamis, mivel nem is vett rszt a csatban.
1709. prilis 24-n tettei elismersekppen Plffy tbornagyi rangot kapott, s szba kerlt titkos tancsosi kinevezse is.[21] Mg ebben az vben Rkczi helyt elfoglalva Sros megyei fispn lett.
A szabadsgharc kifulladst jelzi Csky Imrhez rt levele: „Hacsak 1000 lovasom volna, mind t tudnm zni a kurucsgot hitemre, de nincs elg ember… Akrmerre fordulok maroknyi nppel is, mindentt szalad elttem. Berchenyinek alkalmas leveleit elnyertem, melyekbl minden csalrdsgokat kitanultam, maga is megvallja, csak biztosts minden dolog.”[22]Ezen kijelentse abban az sszefggsben rdekes, hogy elismerte a kurucok hadi teljestmnyt, m ha ekkor gy nyilatkozott rluk, akkor sejteni lehet, hogy a kurucok mr nem gy harcoltak, mint a felkels zenitjn.
A csszri csapatok egyre inkbb a keleti hatr fel szortottk vissza a kuruc csapatokat. Rkczi 1710-ben mg egy utols ellentmadst ksrelt meg (Romhny, 1710. jan. 22.), de ez mr nem vltoztatott a helyzeten. Plffyt 1710. mrcius 28-n a fels-magyarorszgi hadak parancsnokv neveztk ki. Rvid idn bell elnyerte az orszgos fparancsnoksgot is.
Trencsn 1708. augusztus 3.
1708 tavaszn Rkczi haderejt Egerben ksztette fel az elkvetkezend v hadjrataira. Az volt a terve, hogy elit hadseregt a szilziai hatrra veznyli s felveszi az sszekttetst a porosz trnrkssel, akit magyar kirlynak sznt.[23] Tervt egyelre mg Bercsnyinek sem rulta el. Az ismt fvezrr kinevezett Heister rteslve a kurucok csapatmozgsairl, Plffy csapataival egyeslve a Csallkzbe vonult s Viardot is csatlakozsra utastotta.
Rkczi vgl feltrta terveit alvezrei elltt, m azok csak rvid tvon gondolkoztak s sajt rdekeik szerint akartk felhasznlni a sereget. A fejedelem vgl rsznta magt egy Viard elleni akcira.[24] A csszri hadvezr azonban jl kiptett sncokban fogadta a kurucokat s idkzben Plffy s Heister is elindult szaknak. Ekkor a fejedelmet elbb Liptvr, majd Trencsn ostromra vettk r. Heister, Viardot elrekldve maga is elindult Vgjhely fel. Olyan informcit kapott ugyanis, hogy a kuruc sereg kt oszlopban vonul Trencsn irnyba.[25] gyit s mlhjt htrahagyva, csupn lovassgval vonult Rkczi ellen.
A fejedelem augusztus 2-n llst foglalt a Turna-Hamri-Lehota-Szoblah vonalon (lsd trkp a mellkletben-a szerk.). Rkczi nem szmtott tkzetre, ezt Emlkirataiban is megemltette:” Nem volt magtl rthetd elhinni, hogy e tbornok 2000 lovassal s nhny, Plffy al rendelt rc szzaddal meg akarjon tmadni minket.”[26] Heister dlkeleti irnybl kzeltett, s mikor elszr sszecsapott egy kuruc rjrattal, azt hitte, csupn Bercsnyi lovassgval ll szemben.
Mieltt tovbbmennnk nzzk meg a kt sereg ltszmt s llapott. A kuruc csapatok 14-15 000 f 14 gy. A katonk tbbsge pihent volt s vrtk a harcot. Ezzel szemben a csszriak mindssze 5200 lovassal vonultak fel, akik a hossz menetels utn igen fradtak voltak.[27]
Rkczi bal szrnyn az auxiliris lovassg helyezkedett el a Turna falutl Dlre. A gyalogsg s az udvari hadak, La Mothe irnytsval a Hamri-Lehota kztti trsgben, a 14 gy fedezete alatt foglalt llst. A jobbszrnyat (mezei hadak) Pekry Lrinc vezette.
Heister Nyugat fell rkezve elvonult Turna eltt. Megllaptotta, hogy a kurucokat nem lehet biztos llsaikbl kimozdtani, ezrt oldalt mutatva Trencsn fel vonult.[28]
Rkczi mindezt ltva, utastotta a jobbszrnyon lv Pekryt, hogy tmadja oldalba az elvonul csszriakat. Az erdlyi hadvezr a rossz talajviszonyok miatt igen nehezen indult meg, majd a mr flig vgrehajtott mveletet megszaktotta s visszavonulst rendelt el. „Pekry sznalmasan vgrehajtott hadmozdulata adott okot Plffynak arra, hogy figyelmeztesse Heistert: e lovassg magatartsa nem ltszik nagyon szilrdnak, s prblkozskppen kockzat nlkl lehetne ellenk kldeni a rcokat, egy-kt svadron tmogatsval.”[29]Plffy tmadst siker koronzta, a kuruc jobbszrny megfutott s magval rntotta a feltartztatsukra kldtt regulris ezredeket. Heister ltalnos tmadsa utn a centrum rvid vdekezs utn meghtrlt, a fejedelem megprblta meglltani csapatait, m is majdnem holtan maradt a csatatren. Ami ezutn kvetkezett, Plffy szavait idzve, csak mszrlsnak lehet nevezni. A kurucok kzel 3000 ft vesztettek, a csszriak mindssze 160 embert.[30]
A csatt rtkelve egyrtelmen Plffyt kell kiemelnnk. A magyar lovassgi tbornok remek rzkkel vette szre a mezei hadak bizonytalansgt s „vrcseknt” csapott le rjuk. Heister csak akkor hatrozta el magt az ltalnos tmadsra, amikor Plffy mr elintzte a munka nagy rszt.
Az 1716-1718-as trk hbor
A Spanyol-rksdsi hbor lezrultval az j csszr-kirly, III. Kroly a Haditancs elnknek (Savoyai Jen) sztnzsre Kelet fel fordtotta figyelmt. Velence mr 1714 ta hborban llt az jra erre kap Oszmn Birodalommal. A trkk gyors hadjrataik rvn visszafoglaltk Moret (Peloponnszosz). A keresked kztrsasg a Habsburg Birodalom segtsgt krte. Bcsben gy rtkeltk, hogy kszbn ll egy trk tmads Magyarorszg ellen, ezrt megkezdtk a felkszlst a hborra.[31] Mindezt felgyorstotta XIV. Lajos francia kirly halla, ezzel ugyanis megsznt az rk ellensg Nyugaton, s a Habsburgok szabadon kezdhettek hborba Keleten. 1716. prilis 13-n a csszr szvetsget kttt Velencvel s a szultnt a karlcai bke megszegsvel vdolta meg.[32]
Savoyai Jen az orszg tbb pontjn gylekeztborokat jellt ki. A futaki tbor parancsnoka Plffy Jnos lett. Az sszevont csszri hader Ptervradnak vette az irnyt. A fparancsnok Plffyt kldte ki 3000 lovassal feldertsre. A tbornagy Karlca magassgban egy 15 000 fs trk csapatba botlott, s megtkztt vele. Ngyrs sszecsaps utn a csszriak nagy vesztesgeket szenvedve (400 halott, 300 sebesl) visszavonultak. Savoyai tkelve a Dunn a ptervradi sncokban foglalt llst. A trk sereg hossz tancskozs utn szintn Ptervrad fel vette tjt Damad Ali nagyvezr vezetsvel. Az augusztus 5-n lezajlott csatban a csszriak nagy diadalt arattak.
Savoyai Jen nem rezte magt ersnek arra, hogy Belgrd ellen vonuljon, ezrt inkbb Temesvr felszabadtst tzte ki clul maga el.[33] A fvezr Plffyt egy ersebb lovas ktelkkel a Temes-vidk kzpontjba irnytotta. A tbornagy Zentnl kelt t a Dunn s augusztus 21-n rt clt. Savoyai ngy nappal r rkezett meg.[34]
Temesvr erdrendszere tbb rszbl llt. Kzpontban a vros s a vr, mindezt szak fell a Nagypalnk fedezte. Tovbb neheztette az ostromot a mocsaras talaj s a patakokkal szabdalt vidk.
A vdsereg 14-15 000 fbl llt, a fanatikus Musztafa pasa vezetse alatt.
A csszri sereg krlzrta Temesvrt. Az szaki oldalon Savoyai Jen helyezkedett el 65 zszlaljjal s 10 lovasezreddel. Dlrl Plffy Jnos 22 lovasezrede biztostotta az ostromlkat az esetleges felment sereggel szemben. A tnyleges ostrom szeptember 2-n kezddtt, a hadmveleteket htrltatta az ostromtzrsg hinya, mely csak igen lassan rkezett meg Budrl.
A trk felment sereg (28 000 f) szeptember 22-n tmadta meg a Plffy-csoportot, a hossz kzdelembl vgl a csszriak kerltek ki gyztesen. Az ostrom tovbb folytatdott s Plffy sznlelt tmadsokkal remekl vonta el a vdket a tnyleges tmadsi pontrl. A romm ltt Temesvrt vgl oktber 13-n adtk t a trkk.[35]
A vros elestvel az egsz Temes-vidk a csszr kezbe kerlt. A trsget nem csatoltk vissza Magyarorszghoz, hanem nll kerlett szerveztk, s lre Mercy lovassgi tbornokot neveztk ki.
Idkzben a bujdos kuruc vezrek (Bercsnyi, Esterhzy) a trk oldaln jra szervezkedni kezdtek, m hadbahv ptensk visszhang nlkl maradt. Br Rkczi is kimozdult franciaorszgi magnybl, mire megrkezett, mr minden eldlt.
1717-ben sor kerlt Nndorfehrvr visszafoglalsra. A csszri hadak (100 000 f) a dunai flottillval karltve tkeltek a Dunn, s hozzfogtak az „utols” trk vgvr ostromhoz.[36] Az oszmn felment sereg sem kslekedett s berkezse utn ostrom al fogta a csszri hadak circumvallatis vonalt. Savoyai augusztus 16-n kldte tmadsba csapatait. A Plffy ltal irnytott jobbszrny eredmnyes tmadsa meghtrlsra ksztette az oszmn balszrnyat. A kd miatt a csszri gyalogsg eltvedt, ezltal rs keletkezett az arcvonalban. Miutn felszllt a kd, Savoyai intzkedett a hadsorok helyrelltsa cljbl. A gyzelmet ismt a csszri hadak szereztk meg, s ebben elvlhetetlen rdemeket szerzett Plffy Jnos tbornagy.[37] Plffy legnagyobb sajnlatra a csatatren lelte hallt fia, az ifjabb Jnos s btyja hasonl nev gyermeke is.
sszefoglalsknt elmondhatjuk, hogy Plffy a hbor sszes csatjban kulcsszerepet jtszott, regbtve ezzel a magyar vitzsget.
Katonai plyafutsnak egyetlen hinya, hogy nem vezetett nll hadjratot. Erre ugyan lehetsge nylt volna az 1737-1739-es trk hborban, de a dinasztikus rdekek kzbeszltak.[38]
Ennek ellenre elmondhatjuk, hogy volt a magyar trtnelem egyik legnagyobb hadvezre.