novitas : Hispn-flsziget s a Fldkzi-tenger nyugati medencje a spanyol rksdsi hbor idejn |
Hispn-flsziget s a Fldkzi-tenger nyugati medencje a spanyol rksdsi hbor idejn
jmagam 2008.10.03. 01:08
Ugyan a Hispn-flsziget s a Fldkzi-tenger vidke csak msodlagos szerepet tlttt be a spanyol rksdsi hborban jelentssge mgis vitathatattlan.
A fldkzi-tengeri kereskedelem mindig is nagy fontossggal brt Anglia szmra. A 17. szzad vgi francia terjeszkeds, azonban ezeket az utakat is veszlyeztette. Az augsburgi liga hborja idejn merlt fel a lehetsg, hogy az angol flottnak tartsan a trsgben kellene tartzkodnia rdekei rvnyestse rdekben. A hbor kezdeti szakaszban a flotta csak tavasszal tudott elindulni a trsgbe s szeptemberben mr vissza is kellett trnie. Vgl 1694-95 teln Russell admirlis svadronja a Fldkzi-tengeren maradt. Mivel a spanyol kirlysg Anglia szvetsgese volt, nem volt nehz megfelel kiktt tallni. Viszont mindez nem valsulhat meg, ha esetleg bartbl ellensgg vlik. Mindez 1701-ben valsgg vlt. Marlborough, kvetve III. Vilmos Fldkzi-tengeri politikjt, megfelel kikt, sziget megszerzst tervezte a trsgben.
A spanyol nemessg zmt alkot Kasztlia tartomny, mr a hbor kitrse eltt elktelezte magt a francia, V. Flp mellett. A flsziget keleti feln elterl Katalnia, azonban tovbb folytatta szeparatista hagyomnyait. Adott volt, teht egy terlet, ahol a szvetsges erk megprblkozhattak egy partraszllssal, a siker remnyben s Flppel szemben Kroly fherceget ltetnk a spanyol trnra.
Ha megvizsgljuk a flszigeten bevetett erk ltszmait, azt kell mondanunk, hogy ez a terlet csak msodlagos hadszntrnek szmtott. Mg Nmetalfldn 60-100 000 hadseregek csapnak ssze, itt mindssze 15-30 000 ft szmllnak az egyes csatkban rszt vev felek. Ugyanakkor a nylt csatk gyakorisga nagyobb, mint a fenti szakon.
A nmetalfldivel ellenttben itt egy jdonsggal is tallkozhatunk. A flotta jelenlte s a part-menti hadmozdulatok a kt hadszati nem sszehangolt fellpst kveteltk meg. Mint ltni fogjuk a flotta eleget tett mindazon terveknek, melyeket Marlborough vett t Vilmostl, mely szerint megfelel bzisokat s kiktket kell szerezni az angol kereskedelem biztostsa rdekben (Gibraltr, Port Mahon). Az angol flotta ugyan tbbnyire flnyben volt a francikkal szemben, nagy tengeri tkzetre csak egy zben kerlt sor (Malaga 1704), mely nem hozott tnyleges angol sikert.
Meg kell mg emlkeznnk az ezen a fronton tevkenyked angol hadvezrekkel. Az itt szolgl szrazfldi parancsnokok (Galway, Peterborough, Stanhope) egyike sem rendelkezett olyan kpessgekkel, mint Marlborough hercege, m tbbnyire meglltk a helyket. Szintn kzs volt bennk, hogy mindannyian j viszonyban voltak a herceggel s emiatt a toryk cltbliv vltak (kivve Peterborough, akinek tetteit felnagytva felhasznltak Marlborough ellen). A flotta parancsnokai (Rooke, Shovell, Leake) ezzel szemben kivlan lttk el feladatukat, br nem mindegyikk rtett egyet Marlborough nzeteivel.
A szvetsgesek helyzett neheztette a kztk lv rdekklnbsg. Kroly s krnyezete fknt Peterboroughval kerlt sszetkzsbe, mely a grf termszett ismerve nem volt nehz.
1701-re az egsz spanyol kirlysg feleskdtt V. Flpre. A szvetsgesek ellen vvott hborban, mg a szomszdos Portuglia is a francik mell llt, igaz csak fldrajzi elhelyezkedse miatt, gy vrhat volt, hogy az angolokkal j kapcsolatban lv portugl kirly amint lehetsge lesz oldalt fog vltani.
Ahhoz, hogy az angol flotta tartsan ellenrizhesse a Fldkzi-tengert, kiktkre volt szksge, hogy ne kelljen minden sszel visszatrnik az angol partokhoz. Els fzisknt egy Gibraltr eltti bzis kellett. Ennek a clnak az admiralits Cadiz vrost szemelte ki, mely a flsziget egyik, ha nem a legfontosabb kereskedelmi kzpontja volt. A nagy gondossggal elksztett akcit (50 hadihaj, 150 szllt) Rooke admirlis s Ormonde hercege vezette. A flotta jniusban futott ki a tengerre s augusztus 24-n kezdte meg a tmadst a cadizi-bl bejrata ellen. Azonban a partraszll erk s a flotta egyttes akcija sem hozott eredmnyt. „Ezrt feladtk az ostromot s jelents vesztesggel visszavonultak…” A megvert flotta azonban mg ebben az vben kikszrlte a csorbt. Miutn Byng is csatlakozott Rooke flottjhoz, hre jtt, hogy a spanyol ezstflotta francia fedezettel a vigi kiktbe rkezett (100. mellklet). Mieltt Shovell is csatlakozott volna, Rooke oktber 23-n tmadsba kldte csapatait. Ugyan a kincs egy rszt a spanyoloknak sikerlt elmenektenik, gy is tetemes sszeg kerlt az angolok kezre s a francia-spanyol flotta ott llomsoz rszt is sikerlt megsemmistenik. Ugyan Rooke Angliban nagy nneplsben rszeslt, de a Habsburgokhoz h spanyolok tiltakoztak az effajta hadvisels ellen.
1703-ban az udvar kt rszre osztotta a flottt, egyiket a Csatornn llomsoztatott, szemben a bresti francia bzissal, mg a msikat a Fldkzi-tengerre irnytottk. Ezt az vet nevezhetnnk az angol fldkzi-tengeri hatalom megalapozsnak is. Mindezt diplomcival sikerlt elrni (bvebben a megfelel fejezetben). Ennek rszeknt Methuen lisszaboni angol kvetnek sikerlt szerzdst ktnie a portugl kirllyal, mely alapjn II. Pter csatlakozott a szvetsgesekhez, cserbe az angolok lland jelenltet alaktanak ki a Fldkzi-tengeren, valamint Kroly fherceget a flszigetre hozzk s a spanyol trnra ltetik. Szeptember 13-n a csszr fiatalabb fit III. Kroly nven spanyol kirlly koronztk. Vgl oktberben jabb sikert knyvelhetett el az angol diplomcia, ezttal Viktor Ammadeus, savoya hercege vltott oldalt s csatlakozott a szvetsgesekhez.
A hadiesemnyek csak nyron kezddtek meg. Marlborough ugyan nagyszabs tervet dolgozott ki. Eszerint a szvetsgesek hrom irnybl indtottak volna tmadst a dl-franciaorszgi flottabzis, Toulon ellen (angolok a tenger fell, a savoyaiak kelet fell, a Cavennesi francia felkelk, pedig nyugatrl). A tervbl vgl nem lett semmi, mivel a Rooke irnytotta flotta mindssze a kereskedelem zavartalansgt biztostotta.
1704-ben elrkezett a cselekvs ideje. III. Kroly mg elz v decemberben Londonba utazott, kszen arra, hogy j kirlysgba vigyk. A hadvezets ezttal azt a tervet dolgozta ki, hogy az angol flottnak be el kell vinnie Krolyt Lisszabonba, be kell hatolnia a Fldkzi-tengerre s ha lehetsges fel kell mentenik a francik ltal tmadott Nice s Villafranca vrost. Miutn az angol flotta prilisban a portugl fvroshoz rkezett, a francikkal megerstett spanyol seregek (26 000 f) mjus s jnius kztt tbb portugl erdt elfoglaltak (Salvatiera, Pena Garcia, Castello Branca). Miutn az angol partraszllsi ksrlet Barcelona mellett meghisult, j clpontot kellett keresni. Kroly s krnyezete Cadiz elleni tmadst tmogatott, a Hessen-Darmstadti herceg Gibraltr bevtelt javasolta (101. mellklet). A Fldkzi-tenger bejratnl lev teleplst csak igen gyengn volt megerdtve s mindssze 100 regulris s 400 milicista vdte. Az ostrom nem is tartott sokig (augusztus 1-6.), m a gondok csak ezutn kvetkeztek. Vita tmadt a szvetsgesek kzt a hely hovatartozst illeten. Mind Kroly, mind az angolok maguknak kveteltk. Mivel Gibraltr stratgiailag igen fontos helyen fekdt nem volt mindegy, hogy melyik fl szerzi meg magnak. A vitbl vgl az angolok kerltek ki gyztesen. A sikert azonban jabb veszly fenyegette, a Toulusse vezette touloni flotta megprblta visszaszerezni a „sziklt.” A kt flotta augusztus 24-n csapott ssze Malaga kzelben. A kzel egyenl ltszm flottk (50 francia hadihaj, 53 angol hadihaj) kzdelme eldntetlenl vgzdtt. Mind az angolok, mind pedig a francik jelents vesztesgeket szenvedtek. Toulusse visszavonult, gy Gibraltr megmeneklt. sszel az angolok visszatrtek Angliba. A „sziklt” Hessen-Darmstadt hercegre bztk (1900 angol, 400 holland, 60 gy), akit Leaknek s Byngnek kellett fedeznie Lisszabonbl. Ugyan a francik a tl folyamn tbbszr megprbltk visszaszerezni Gibraltrt, m Leake elkergette az ostromlkat. Idkzben a szrazfldi csaptok lre j parancsnokokat neveztek ki. Az angolokat a hugenotta Galway, mg a francikat Tess irnytotta.
1705-ben kvetkezett a terv jabb fzisa. Eszerint a Shovell s a Peterborough grf vezette szvetsges flotta (57 haj) Barclonba viszi III. Krolyt. Azrt vlasztottk ezt a tartomnyt, illetve vrost a tmads clpontjul, mert Katalniban mindig is szeparatista mozgalom mkdtt s szvesen elszakadtak volna a spanyol korontl. A Gibraltron tlhalad szvetsges flotta augusztusban rt a valenciai partokhoz s elfoglaltk Altea s Denia vrost. Augusztus 22-n vetett horgonyt az angol flotta a clpont eltt. „Barcelona az egyik legnpesebb vrosok egyike a spanyol kirlysgban, bstykkal megerdtve. Egyik oldalrl a tenger a msikrl egy Montjuic nev erd biztostja.” A szvetsges haditancs, azonban nem volt egysges llsponton. Egyesek a vros ostromt javasoltk, msok a tartomny meghdtst, mg akadtak olyanok, akik egyenesen Madridba akartak vonulni. Peterborough szoksa szerint ezttal is ingadozott, m vgl az ostrom mellett tette le a vokst. Montjuic erd bevtele utn a vros oktber 9-n esett el. A Krolyhoz h spanyolok mindekzben Valencit lltottk az j kirly prtjra (december 16.). Idkzben Galway s Das Minas is elrenyomult nyugat fell. Az v vgre Katalnia s Arragnia egy rsze feleskdtt III. Krolynak.
1706-ban azonban Barcelona is veszlybe kerlt. Tess s Toulusse kombinlt serege (25 000 f) tavasz elejn megkezdte a kataln fvros ostromt. A mg ki nem javtott falakat 4000 angol vdte s ha Kroly nem lett volna ott a lakossg valsznleg feladta volna Barcelont s lemszrolta volna a helyrsget. Mrcius 26-n Kroly ktsgbeesett levelet rt Leakenak: „Miutn az ellensg Katalnia hercegsgemet minden oldalrl fenyegeti s vrosomat, Barcelont szrazfldrl akarjk visszafoglalni s tenger fell 7 hete blokd alatt llunk. Azt akartam, hogy ismerje helyzetnket s, hogy elmondjam azon kvnsgomat, hogy jjjn ide minden igyekezetvel (halogats nlkl) a hajkkal, csapatokkal s pnzel, amit a Kirlyn, az n rnje a rendelkezsemre bocstott…” Az angol admirlis megtagadva Peterborough azon parancst, mely szerint a berkez csapatokat Valenciba vigye, azonnal a kirly segtsgre sietett (mjus 7). A blokd megsznt, s nem sokkal ksbb Tess is visszavonult. Idkzben Galway s a portugl csapatok folyamatosan nyomultak kelet fel. Elfoglaltk Plasencia, Alcantara, Crudad Rodrigi, majd Salamanca vrost. A madridi udvar jnius 20-n Burgosba meneklt, ht nappal ksbb Galway csapatai bevonultak a spanyol fvrosba. A lakossg kezdetben mutatott nmi egyttmkdst az j urakkal, m az id a Bourbonoknak dolgozott. Kroly s Peterborough kzt ismt vita trt ki a Madridba vezet utat illeten. Az angol fparancsnok a Valencia tartomnyon tvezet knnyebb utat javasolta, de a kirly az arragniai tvonal mellett dnttt. A francia ersts berkezse utn V. Flp oktberben ismt Madridban volt, mg Kroly visszavonult Barcelonba. Ennek ellenre Leake sikeres akcikat hajtott vgre a flsziget keleti-partja mentn. A nyr folyamn bevette Cartahent, Alicantt. Az sz folyamn, pedig Mallorca s Ibiza szigett. Viktor Ammadeus indkzben szintn segtsget krt Leaketl, m Kroly tiltakozott ez ellen: „ha [Peterborough] levlaszt egy zszlaljat is a spanyol gy elvsz s igen kevs vagy semmilyen segtsget nem fog jelenteni a Savoyai hercegnek.” Peterborough a tlre Itliba utazott, hogy kipihenje a spanyolorszgi csatrozsait. Az angol kormny mg decemberben a helysznre irnytotta Riverst, aki jelents erstst hozott volna. A grf azonban mg meg sem rkezett mris a helyszni hadvezreket szidalmaz leveleket kldtt Londonba.
1707-ben vgl Marlborough s a kormnyzat gy dnttt, hogy visszarendeli a Krollyal igen rossz viszonyban ll Peterborought. A helyt ideiglenesen Galway vette t. A helyzet azonban nem javult. A hugenotta hadvezr angol-holland-portugl csapataival aktv hadmveletekbe kezdett annak ellenre, hogy ebben az vben a Toulon elleni hadjrat miatt a spanyol hadszntren vdekez taktikt javasolt a kormnyzat. Kroly s csapatai ennek megfelelen a keleti parti erdkbe hzdtak. Galway, azonban Madrid fel vette az irnyt. ppen Villent ostromolta, amikor hreket kapott a francikrl, amik ksbb a vesztt okoztk. „ [Berwick] meghagyta kt r tisztnek, hogy menjenek t az ellensghez, mint dezertlk s azt a mest adta a szjukba, hogy az orlens-i herceg tban van, hogy csatlakozzon Berwickhez 12 000 emberrel, ez 2 napon bell meg fog trtnni s ezutn csatra fogjk knyszerteni Galwayt…” Az prilis 25-n lezajlott almansai csatban a francik 25 000 fs hadserege (ebbl 8000-et Itlibl veznyeltek t a Jzsef s XIV. Lajos ltal kttt szerzds alapjn) llt szemben a szvetsgesek 15 000 katonjval (99. mellklet). Galway tudva, hogy a spanyol lovassggal nem vehetik fel a versenyt, angol gyalogosokkal erstette meg sajt lovassgt. A csata kezdetben a szvetsgesek javra dlt el, m a portugl csapatok megfutamodtak s gy Berwick serege kerekedett fell. Ezt kveten a francik sorra foglaltk el Valencit (mjus 9.), Zaragozt (mjus 26.), majd Leridt (oktber 14.). Kroly Katalniba szorult vissza a veresgek kvetkeztben. A sikertelen touloni hadjrat utn Shovell tengeri vihar ldozata lett s Leaket neveztk ki az angol flotta fparancsnokv.
1708-ban vltozsok lltak be a szvetsges hadvezetsben. A fparancsnoki pozciba a magyar hadszntrrl tveznyelt Starhemberg, mg az angol csapatok lre Stanhope kerlt. Marlborough mjusi levelben j fejlemnyekrl tjkoztatta Galwayt: „El kell mondanom Lordsgodnak, hogy az itliai csapatokat mr megszavaztk Spanyolorszgnak, azt sikerlt elrni, hogy 4000 birodalmi gyalogost kldjenek ebben az vben…” Leake jniusban kt ki Vadonl (Itlia), hogy tszlltsk az emltett csapatokat. Kroly sieteti visszatrst: „az ellensg 10-e ta vvja Tortosa vrosomat…” A csapatok vgl ksn rkeztek, s a vros elesett. Ezt kveten ismt az angol rdekek vettk t a hadszntri stratgit. Tovbbra is megfelel kiktt kerestek a flotta teleltetsre. Leake elbb Cagliarit (jlius 30-augusztus 13), majd a Minorca szigetn lev Port Mahon erdjt (szeptember 29) foglalta el.
Szeptemberben jabb 4000 birodalmi gyalogos rkezett Barcelonba, tovbb nvelve ezzel a szvetsges had ltszmt. Ennek ellenre az v folyamn elesett Denia (november), majd jabb rossz hr rkezett Marlborough-hoz: „Mr. Stanhope 4-n rkezett ide, miutn kapitulci kvetkeztben kirtette Alicantt.” 1709-ben a bketrgyalsok elrehaladst gyorstand, XIV. Lajos 27 zszlalj kivtelvel kivonta csapatai zmt a flszigetrl. Ennek ellenre mjus 7-n Galway ismt vesztesen hagyta el a csatateret, ezttal Campo Maiornl. Az angol csapatok jobb elltst biztostand Anna a flszigetre kldte James Craggs-t.
Mivel a bketrgyalsok megszakadtak, 1710-ben ismt kijultak a harcok. A spanyolok a francik tvollte miatt kezdetben csak sajt jonnan szervezett csapataikra tmaszkodhattak. Jlius 27-n Almenarnl a flnyben lev szvetsges hadak (Starhemberg 24 000 f, Villadarias 22 000 f) gyzelmet arattak a spanyol csapatok felett. A folytats is hasonlan alakult. Ugyan Bay mrki vezetsvel egyre tbb francia rkezett a flszigetre, augusztus 20-n Zaragza mellett ismt szvetsges gyzelem szletett. A hadjrat tetpontjn, szeptember 29-n III. Kroly bevonult Madridba. Az rm, azonban nem tartott sokig. Noailles s Vendome ellentmadsba lendlt, s elbb a szvetsges seregtl elszakad angolokat (Brihuega dec. eleje), majd a visszafordul birodalmi csapatokat (Villaviciosa december 10.) vertk meg. Az v vgre Kroly kezben mr csak Barcelona, Tarragna s Iguelada maradt.
Tovbbi vltozsokat hozott az 1711-es v. „Argylle hercegt kldtk a kirlyn csapatainak lre, aki nagy lelkesedssel ltott hozz munkjhoz, m tkletes kudarcot vallott.” prilisban meghalt Jzsef csszr s vlasztott utda az immron VI. Kroly szeptemberben Bcsbe utazott. Ezzel gyakorlatilag eldlt, hogy V. Flp marad a spanyol kirlysg feje. Ezt az 1713-as utrechti bkben rgztettk. Barcelona 1714-ben megnyitotta kapuit Flp csapatai eltt. Portuglival szintn ebben az vben rtk al a bkeszerzdst. Ezzel megkezddtt a Bourbonok Spanyolorszgi uralma.
|