A spanyol tercik a 16. szzad legersebb hadseregnek gerinct alkottk. Ezek felptsrl lesz most sz.
Bevezets
Aragniai Ferdinnd s Kasztliai Izabella hzassgktsvel megindult az egysges Spanyolorszgg vls folyamata a hispniai flszigeten. Ez az egysges llam immron knnyebben szlhatott szembe a muzulmn mrokkal. 1492-ben a spanyol csapatok bevettk Granadt, megszntetve ezzel a mrok uralmt a flszigeten.[1] A hossz harcok alatt kialakult egy spanyol hadsereg, mely nmi vltoztatssal a 16. szzadban a hadsznterek „kirlyv” vlt.
Mieltt rszletese taglalnnk a spanyol hadsereg felptst, nzzk meg mikt kerekedett fell a gyalogsg a lovassgon, a hadszntereken. A svjci gyalogsg a 14. szzadtl kezdve kezdte visszaszerezni a gyalogsg tekintlyt a lovassggal szemben. A pikkkal felszerelt svjciak helybe a 15. szzad vgre felzrkztak a nmet landsknechtek, akik immron kzi tzfegyverekkel voltak felszerelve. A technika fejldse is a gyalogsg eltrbe kerlst segtette el.[2]
A spanyol katonasg a mrok elleni hbor idejn fleg gyalogosan harcoltak, remekl alkalmazkodva a helyzethez s az ellenflhez. A gyalogos szolglatot teljest fiatal spanyol nemest hidalgnak nevezzk, a kvetkez fejezetben mg visszatrnk rjuk.[3] Spanyolorszgban a nemessg mr nem „dzkodott” gyalogosan harcolni.
A 15. szzad vgn lpett fel a tehetsges Gonzalo de Cordoba, aki itliai hadjrata alatt modernizlta a spanyol hadsereget.[4] A „Nagy Kapitny” tvve Machiavelli elgondolsait, tltetve azokat a gyakorlatba. Kihasznlva a technika fejldst megnvelte a tzfegyverek szmt, ugyanakkor minden spanyol gyalogos vn ott lgott az elmaradhatatlan kard is. A piks svjciakkal szemben, gy tetemes elnyhz jutott. A svjci s a spanyol sereg sszehasonltsakor esznkbe jut a makedn-rmai prhuzam, hiszen ott is lndzssok lltak szemben a hajtdrdval illetve kardal harcol harcosokkal. A spanyol hadseregben a 16. szzad elejre kialakult egy j taktikai egysg, mely hossz ideig meghatroz tnyezje volt a csatatereknek, ez a tercio.
1.1.A toborzs
Mieltt kzelebbrl megismerkednnk a gyalogsg tpusaival s a tercio szerkezetvel, vizsgljuk meg miknt zajlott a toborzsa spanyol hadseregben.
Elszr is a kormnyzat szerzdst kt a toborztisztel, aki bejrva a vidket sszegyjti a katonkat.[5] Ezt a toborzsi mdszer mg a 18. szzad elejn is megtallhat, pldul a Habsburg birodalomban.
De kik lptek be a hadseregbe?
A hossz hbor utn sokan hazatrtek otthonaikba, m mivel nem tudtk maguk s csaldjuk szmra biztostani a megfelel ltfeltteleket, ismt katonnak lltak. Emellett szvesen vllaltak katonai szolglatot a nemesi csaldok msod-, harmad szltt ifjai is, mivel nekik nem jutott fld az atyai birtokokbl.[6] Ezeknek a fiataloknak kt vlasztsa maradt: katonai vagy egyhzi plya. Az elbbit jobban preferltk. Rajtuk kvl megtallhatjuk a trsadalom aljanpt, bnzket s gyilkosokat, akik a trvny ell menekltek a hadsereg ktelkeibe. Akadtak olyan emberek is, akik pusztn becsvgybl vllaltak katonai szolglatot.
Az idk folyamn kialakultak a jl bevett toborzsi terletek, ezek kz tartozott Baszkfld, a szrd terletek, Galcia, Kasztlia, a kontinens belsejben pedig Tirol, Bajororszg s Magyarorszg.
Ha a kapitnynak sikerlt fellltania a tercit, mustrn kellett szmot adnia a ltszmrl. Az ellenrzst hrom ember vgezte, a contador, a veedor s a pagador, k llaptottk meg a kifizetend zsold sszegt, melyet ksbb bevezettek a tercio zsoldknyvbe.
A tercit ltalban ltalban toborzsi terletrl neveztk el.[7]
A mustra utn a katonkat kemny kikpzs al vetettk, hogy brmilyen krlmnyek kztt boldogulni tudjon a hadszntereken. A spanyolok kezdetben svjci kikpztiszteket alkalmaztak, ksbb azonban mr sajt embereikre bztk a katonk felksztst.[8]
1.2. A tercio katoni
A spanyol katonasg legnagyobb elnye az volt, hogy remekl tvzte a klnbz fegyvert hasznl katonkat.[9]
Kezdetben a pikval felszerelt harcosok voltak flnyben. k svjci mintra harcoltak, ugyanakkor lndzsjuk rvidebb volt, hogy knnyebben manverezhessenek. A piksokat kt rszre osztottk, a mellvrtben kzd duplazsoldosokra s a pnclzatot nem visel piksokra. Mindkett fejn moriont viselt, mely kivl vdelmet nyjtott a szrssal s a vgssal szemben is. Fegyverzetket a hossz, szrsra alkalmas rapier vagy egy rvidebb vgkard egsztette ki.[10] Ha lovassg tmadt rjuk, pikjukat 45szgben tartva a lovak szgyt cloztk meg. Amennyiben gyalogsggal kerltek szembe vllmagassgba emeltk a pikt.
Egy rvid ideig az egyszer szlfegyveresek is a tercio rszei voltak, m az id mlsval a tzfegyveres gyalogsg tvette a helyket.
A kzi tzfegyverek els genercijhoz tartozott az arkabz. Ez a fegyver valjban egy 1,06 mter hossz 5-10 kils szaklas puska volt. Br a tltsi folyamat igen nehzkes volt, a tanulkony spanyol gyalog hamar elsajttotta a mozdulatsort. Az arkabz ltvolsga 100-200 mter kztt mozgott, m tallati pontossga igen gyenge volt. Ugyanakkor kivlan lehetett alkalmazni a tmr svjci ngyszgekkel s a lovassgi rohamokkal szemben.[11] A lvsz vlln lgott a tltnytart s az elmaradhatatlan kard. [12]
A16. szzad elejn fejlesztett ki a kovakves musktt. Ez a fegyver ugyan hosszabb s nehezebb volt, mint az arkabz, de jobban lehetett vele clozni. Lvskor egy villra kellett tmasztani, majd a gyors jratlts utn ismt lehetett tzelni vele. A muskts morion helyett immron szles karimj kalapot viselt, oldaln tltnytart s kard. Ez utbbi nlklzhetetlen maradt a lvszek szmra a szurony feltallsig.
Br az egyenruht csak 1660-ban vezettk be a spanyol hadseregben, minden katona ruhjn lthat volt a tercio jelvnye, a burgundi kereszt.[13]
1.3.A tercio szerkezeti felptse
A tercio keretszma kezdetben 3000 f volt. Arnyait tekintve 1500 piks, 1000 szlfegyveres s 500 arkabzos tartozott bele. A szlfegyvereseket, mint mr emltettem jabb lvszekkelv cserltk fel. A piksok szma az idk folyamn szintn cskken s a 18. szzad elejn mr egyet sem tallhatunk a hadseregekben. A tercio ltszma soha nem rte el azonban a 3000 ft, st a 17. szzad msodik felre az ezret is alig haladja meg, de errl majd ksbb.
A tercio alapfelllsa a kvetkezkppen vzolhat: kzpen szablyos ngyszg alakzatban lltak fel a piksok, a ngyszg cscsain, bstyaszeren arkabzosok sorakoztak fel. Tovbbi arkabzos egysgek fedeztk a piksok oldalt, mg a musktsok az ells kt „bstya” kztt foglaltak llst. Ezt a formcit cuado de Terreno-nak nevezzk.[14]
Mieltt tovbb mennnk, meg kell emlkeznem az arcvonal eltt elhelyezked lvszekrl. Az feladatuk az volt, hogy sortzkkel megbontsk az ellensges hadsorokat, vdelmket flpiks (sponton) egysgek biztostottk. Megllapthatjuk teht, hogy feladatuk megegyezik a rmai velitesek tevkenysgvel.
A tercio knnyedn alkalmazkodott a terep adta viszonyokhoz. Ha szk terleten kellett harcolnia, vagy az ellensg mly oszlopokban llt fel k is szktettk soraikat. Ilyen esetben az arcvonal 25 fre (23,4m) cskken, ugyanakkor a sorok szma 25-re n (54m). Ezt a formcit El gente-nek nevezzk. Ha viszont a bekertst elkerlend szthzzk az arcvonalat, 45 f kerl egy sorba s 16 egy oszlopba. Ennek neve: El Prologado de Gran Frente.[15]
Kln meg kell emlkeznnk a tercio menetoszloprl. Legell halad a knnylovas jrr, aki felderti a terepet. t kveti a tercio els arkabzos szzada, ezt kveten muskts s arkabzos egysgek kvetkeznek. Ezt kvetve jn a piksok fele, a zszlk, majd a piksok msik fele. Mgttk arkabzos egysgek kvetkeznek a mlhval a htukban. A sort a tercio msodik arkabzos szzad zrja. A menetoszlop szrnyait tovbbi knnylovas egysgek fedezik.[16]
A 17. szzadban a tercionak alkalmazkodnia kellett az ellensges seregek jtsaihoz. Nvelik a pusksok szmt a tercio ltszmt, viszont cskkentik. A tisztek ltszma, azonban vltozatlan maradt, nvelve ezzel az egysg irnythatsgt. 1635 utn egy tercio 153 tisztbl s 1057 legnybl llt.
Megvltozott az egysgek felllsa is. A zmben muskts lvszek immron a piksok oldaln helyezkednek el. Az alakzat mlysge helyett az arcvonal szlessgre teszik a hangsly, nvelve ezzel a tzrsg hatkonysgt. Ismtelten jabb formcikat tallnak ki, ugyanakkor felhasznljk rivlisaik ( pldul a hollandok) jtsait is.
Most trjnk t egy kisebb szerkezeti egysgre, a szzadra. Kezdetben a tercio 10 egyenknt 300 fs szzadbl llt (8 piks, 2 arkabzos). Az id mlsval vltoztattak ezen, ezutn immron 12 szzadbl tevdtt ssze a tercio, de egy szzadban mr csak 250 f szolglt. Mostanra mr kiderlhetett, hogy voltak kln piks s arkabzos szzadok. Nzzk meg milyen sszettelek voltak ezek:[17]
Arkabzos szzad
Piks szzad
1535 (300 f)
11 tiszt
11 tiszt
35 piks
135 duplazsoldos
239 arkabzos
44 piks
15 muskts
90 arkabzos
20 muskts
1567 (250 f)
11 tiszt
11 tiszt
224 arkabzos
111 duplazsoldos
15 muskts
108 piks
20 muskts
Mint ahogy a tblzatbl is kitnik a spanyolok mg a szzadok szintjn is tvzik a klnbz fegyverrel harcol katonkat.
A 17. szzadban a szzadokat is tszerveztk. Egy tercio immron 15, 200 fbl ll szzadbl tevdtt ssze. 1633-ban vezettk be a spanyol hadseregben az ezredszint ktelkeket.[18] A szzadokat escuadrkra tagoltk, mely maximum 25 fbl llt, ln a caboval. Egy 250 fs szzadban teht, 10, mg a 300 fs szzad esetn 12 cabo szolglt. Mindezek mellett lteztek nem hivatalos alegysgek, melyek a katonk kzti morl javtst szolgltk.
1.4.Tisztikar
A tercio nem csupn taktikai, hanem adminisztratv egysg is volt egyben. Az egysgek szerkezete s tisztikara messze fllmlta a kor tbbi hadseregnek szervezeti felptst.
A tercio ln az egysg parancsnoka, a Maiestro de Campo volt. 8 fs testrsge segtette teendi elltsban. Mindemellett, volt a tercio els szzadnak parancsnoka. A rmaiaknl ez hasonlan mkdtt, ott a rangids centurit primi pilusnak neveztk.
Helyettese az El Sargento major volt a tercio taktikai szakrtje. hatrozta meg a vonulsi tvonalakat, stratgiai hadmozdulatokat. Feladatkre teht a mai vezrkari fnkhez hasonltott. Mindemellett irnytotta a tercio msodik szzadt.
A pnzgyeket a fiscal militare intzte, aki amolyan hadi questor volt. Az feladata volt a zsold kiosztsa, az lelem megvsrlsa s a szllshely biztostsa. Munkjt 3 f segtette.
A tercio bels rendjrt a barrachel de campona felelt. Az feladatt leginkbb a katonai rendszethez hasonlthatnm ( USA: Military Police). A munkakrben 6 f segtette.
A tercio lelki letrt a chief chaplan felelt. Mint tudjuk a spanyolok igen vallsosak voltak s, gy teljesen termszetes volt szmukra, hogy papok is voltak a hadseregben. A lelki felkszts legalbb olyan fontos volt a kor katoni szmra, mint a fizikai. A fkplnt kt segdkpln segtette.
t kvette a furiel major, aki az adminisztrcis gyeket intzte.
Az orvosi tisztet a cirujano major ltta el. Feladata nem szorul magyarzatra. Munkjban tbb felcser segdkezett.
Utoljra hagytam a tambor majort, a dobosok parancsnokt. A zenre s temre val vonuls s tmads jl bevett szokss vlt az vszzadok sorn, gy nem csoda, hogy a spanyolok is elszeretettel alkalmaztk.[19]
1.5.lovassg
Br a spanyol hadseregben ez a fegyvernem alrendelt szerepelt jtszott, mgsem haladhatunk el mellette sz nlkl. A spanyolok ezen bell is a nehzlovassg tern lltak rosszul. A hossz mr hbor sorn inkbb frge knnylovassgra volt szksgk. Ez azonban a ksbbi csatkban megbosszulta magt, pldul Ravenna esetben.[20]
A spanyol nehzlovassg a 16. szzad elejn mindssze 24 szzadbl llt. Egy szzadba 37 nehzlovas egy zszls s kt kovcs tartozott. A nehzlovasok teljes pnclzatban kardal s lndzsval harcoltak.
A knnylovasok (jinates) kzt megklnbztethetnk kardal harcol reitereket, lndzss gelandeseket, s arkabzos lovassgot. Ez utbbiakat a dragonyosok eldeinek tekinthetjk.[21]
II. Flp korban ngy tpust klnbztethetnk meg a lovassg egysgeinl: nehzlovasok, celadasok ( knnylovassg), herruelasok s arkabzosok.
Mint mr emltettem a spanyolok kzt nem voltak igazn j lovasok fleg zsoldosokat alkalmaztak ebben a fegyvernemben.
1.6.Tzrsg
A 15. szzad felre az gyk is sokat fejldtek. Immron bronzbl ntttk s gy sokkal hasznlhatbb lett. Kerekes talpra szerelve knnyebben lehetett mozgatni ket.[22] Ezzel persze megszntek az ormtlan lvegek, melyeknek inkbb csak pszichikai hatsuk volt. Az gyntsben a francik jrtak az len k mr egybeptettk a csvet s a „goly trat.” Az gyk kalibert az uralkodk ugyan megprbltk szablyozni, de prblkozsaik csak a 17. szzad vgre hoztak eredmnyt. Ezekrl rszletesebb informci a magadott Internet cmen tallhat.[23] A 1570-ben egy j spanyol teg 6 nehzgybl, 2 csatakgybl, 4 fl csatakgybl, 12 harmad csatakgybl s falconetbl llt.
1.6.Szvetsgesek
A spanyol hadsereg nagy rszt a spanyolok mellett idegen zsoldosok alkottk. A legrtkesebb katonk persze a hispnok voltak. Az egyik legmegbzhatbb szvetsgesek az itliaiak voltak, nekik a vrkben volt a katonskods, hiszen a sok kis llamra tagozd Appennini-flszigeten lland hborkban edzdhettek. k a spanyolokhoz hasonlan tercio formciban szolgltak. A spanyolok elszeretettel alkalmaztak reket is, akik szintn terciba szervezdtek. A vallonok 1602-ig ezredszint ktelkben harcoltak, majd az egysgests utn k is tercio formcit vettek fel. Ezek a terciok 12 egyenknt 200 fs szzadokbl lltak. A szzadokon bell a fegyvertpusok arny a kvetkezkppen alakult: 6% tiszt, 49% arkabzos, 25% muskts, 20% piks.[24]