Rocroi 1643. mjus 19.
szerny szemlyem:) 2005.07.28. 22:32
A harmincves hbor francia szakasza immron 8. ve zajlott. A francia s spanyol csapatok mr szmtalanszor sszemrtk erejket a csatatren, de dntst egyikk sem tudott kicsikarni. 1640-ben a spanyolok helyzete vlsgosra fordult. Fellzadt Katalnia, Portuglia pedig nllstotta magt. Ugyanebben az vben a francik Arrasnl legyztk a spanyol csapatokat, meggyengtve ezzel Spanyol-Nmetalfld dli hatrvidkt. Ebben a csatban tnt fel elszr a fiatal Cond hercege. Ezek utn a francik szmos gyzelmet arattak a katalniai hadszntren (Montjuic 1641, Lerida 1642). 1642-ben a flandriai sereg parancsnoka de Melo sikeresen vonta ssze csapatait, majd Honnecourt mellett veresget mrt a francikra. Ennek ellenre a spanyolok helyzete Katalniban tovbbra sem javult. Ezrt De Melo elhatrozta, hogy hadjratot indt szak-Franciaorszgba. Egyrszt, hogy biztostsa a „Spanyol utat”, msrszt, hogy tehermentestse a kasztliai hadseregcsoportot.
Ezidtjt nevezte ki Rischelieu bboros Condt Franciaorszg marsalljv. A bboros s a kirly halla utn a francik szmthattak egy ellensges tmadsra. A francia hatr szaki rszn Rocroi erdje fontos szerepet jtszott, gy a francik szmthattak arra, hogy De Melo ezt fogja megtmadni. Mivel a vrost vdk ltszma igen alacsony volt (800 f), csak nhny napig tarthatta magt. Cond teht megindult a vros felmentsre. Az erdhz kt ton lehetett eljutni, az ostroml spanyolok, azonban egyiket sem riztk. Cond villmgyorsan jelent meg az ostromlk htban s felsorakoztatta seregt. A balszrny vezetsvel megbzott, szenilis D’Hoplita azt hitte, be tud jutni lovassgval az erdbe, de a spanyol lovassg visszakergette llsaiba. Az j leple alatt egy dezertr jelentette, hogy spanyol musktsok rejtzkdnek a francia jobbszrny eltti boztban. Msnap hajnalban Cond megindtotta a harcot, mert nem akarta bevrni a spanyolok 6000 fs erstst, mely mr tban volt Rocroi fel.
. A spanyol sereg.
De Melo Kt vonalban lltotta fel seregt. A balszr els vonalban 9 svadron (Albuquerque, Velandio, Avela), a msodikban 6 svadron (Villalva, Burgy, Castelvi) llt fel. A centrum els vonalban 5 spanyol tercio, 2burgundi tercio ( Sant Amour, Gramont) s 3 olasz tercio (Strozzi, Delli Ponti, Visconti) foglalt llst. A msodik vonalat 5 vallon (Prince de Linge, Ribaocourt, Granges, Meghen, Bassigny), 2 nmet (Ritberg, Ambisi) s 2 itliai (Montecuccoli, Frangepani) ezred alkotta. A tartalk mindssze kt svadronbl llt. A jobbszrnyon pedig 8 illetve 6 svadron helyezkedett el, Issenbourg parancsnoklsa alatt. De Melo sszessgben 18 000 gyalogosra s 8000 lovasra szmthatott. A spanyol arcvonal valamivel rvidebb volt ugyan, mint a francia, de tmaszkodhattak a balszrnyuk mgtt elhelyezked mocsrra. Ennek mg szerepe lesz a csatban.
5.3. A francia sereg
A francik a spanyolokhoz hasonlan lltottk fel csapataikat. A jobbszrnyon kt vonalban 15 svadron (Raab-Chack, Gardes, Royal, Mestre de Camp General, Lenoncourt, Coiselin, Sully, Roquelaume, Menneville, Sillart, L’Eschelle, Vamberg) helyezkedett el. Tlk balra a centrumban szintn kt vonalban sorakozott fel a gyalogosok ezrede 15 ezrede. Az els vonalban 8 (Picardie, La Marine, Persan, Molandin, Biscarra, Rambure, Premont), mg a msodikban 7 ezred ( La Pree-Vetruis, Vidame, Watteville, Ecossas, Van Roll, Breze-Angeron, Guiche-Bussy) foglalt llst. Cond a centrum mgtt egy harmadik vonalat is fellltott Sirot parancsnoklsa alatt ( 3 ezred: Royaux, Watteville, Harcourt, 4 svadron: Sirot, Gendarmes Cond-Guiche, Gendarmes Angouleme-Vaubecourt, Charost). A francia arcvonalat a balszrny 13 svadronja ( La Claviere, Beauvau, La Fert, Guiche, Fusiliers, Netaf, Marolles, Heudicourt, Harcourt) zrta L1Hoplital s La Fert vezetse alatt.
5.4. A csata
A csatt Cond nyitotta meg azzal, hogy letarolta a lesbenll spanyol musktsokat, megfosztva ezzel De Melot a meglepets erejtl. Mieltt Cond megindult volna a jobbszrny ln, utastotta L’Hoplitalt, intzzen sznlelt tmadst a spanyolok jobbszrnya ellen, de aztn vonuljon vissza s csak a vdekezssel trdjn. Ezek utn parancsot kldtt Gassionnak, hogy kezdje meg a tmadst a spanyol balszrny balszle ellen. Albuquerque emiatt htrlni knyszerlt, m ezzel fedezetlenl hagyta sajt szrnya jobb szlt. Cond csak erre vrt s oldalba kapta a visszavonul spanyol lovassgot, majd balra kanyarodva elzavarta a csatatrrl a spanyol tartalkot.
Idkzben a balszrnyon L’Hoplital Cond utastsa ellenre rohamra indult, mivel azonban Issembourg htrbb vonta csapatait, a szenilis francia beleszaladt a mocsrba. Ekkor lendlt akciba a spanyol lovassg s elsprte a francikat. L’Hoplital sajt llsaiba szorult vissza elvesztve gyit. Hiba prblta meg visszaszerezni az elvesztett lvegeket, kudarcot vallott. Megindultak a spanyol s olasz tercik is s szembl tmadtak a francia gyalogsgra, mind egy szlig meg is futottak volna, ha meg nem jelent volna Sirot a vegyes tartalk ln, s ismt szembefordtotta a francikat az ellensggel.
A helyzet sokban hasonltott a gaugamelai csatra, ott is a makedn jobbszrny llt gyzelemre, mg a tbbi vesztsre. Cond, Alexandroszhoz hasonlan cselekedett. Htba tmadta a spanyol jobbszrnyat, majd elszigetelte a tercikat. Ekkor mr csak egy tercio tartotta magt, magba olvasztva a meneklket. A francia marsall tmadsra kldte ellenk a lovassgot, m a spanyolok kartcstzzel fogadtk ket. Bebizonyosodott, hogy a gyalogsg ngyszgeivel szemben a lovassg nmagban nem llhat meg. Ezt az rk igazsgot felejtette el kt vszzad mltn Ney marsall a waterlooi csatban mikor nehzlovassgtot angol ngyszgeknek kldte.
Cond ekkor elvontatta a megmaradt 4 lvegt s valsggal lekaszlta a spanyolok sorait. Tmadsba lendlt a francia gyalogsg s a lovassg is. A spanyolok jeleztk, hogy megadjk magukat, de aztn csalrd mdon ismt tzet nyitottak. A francik erre megrohantk az rulkat s az utols szlig, lemszroltk ket.
5.5.Vesztesgek s a csata utlete
A spanyolok risi veresget szenvedtek a csata sorn, tbb mint 8000 halott s 7000 fogoly maradt utnuk. A francik is jelents vesztesgeket szenvedtek, hiszen 2000 ember vesztettek s 4000 sebesltjk volt. Egyesek dnt csatnak nevezik a mjus 19.-n lezajl csatt. A tnyek azonban nem ezt igazoljk. A spanyolok rviddel ezutn levertk a kataln felkelst. Mindezek mellett egy 1643. Decemberi lajstrom az igazolja, hogy Flandriban mg mindig jelents ltszm (77 517) spanyol katonasg llomsozott.
A francik viszont tbb szempontbl megersdtek. Beigazoldott, hogy a tercik ideje lejrt. A francia katonasg viszont hamarosan nagy reformokon ment t s tbb mint tven vre Eurpa legjobb hadseregv vlt. Cond, Rocroi utn fura karriert futott be. Szolglt a spanyolok oldaln a francik ellen, majd XIV. Lajos visszafogadta kegyeibe.
A tmr tercik ideje lejrt. Elrkezett a mozgkonyabb taktikai egysgek korszaka. Ezzel egy idben kezdett kialakulni a lineris harcszat, mely vilgkort a 18. szzadban lte.
Szakirodalom:
Razin: hadmvszet trtnete III., A hbor kzmipari korszaknak trtnete. Ford.:Dr. Auer Klmn. Budapest, Zrnyi Katonai Kiad, 1964.
Regan, Geoffrey: Dnt csatk. Ford.: Magyarics Pter. Budapest, Panem Kft., 1993.
http://www.geocities.com/ao1617/Rocroi.html
|